Rozhovor s kingslayerem Raskou

holypalatRaska je tank healerem v guildě Stones, která patří mezi nejlepších 100 guild na světe. Podařilo se mi ho vytáhnout do hospody na rozhovor ohledně progresu Ice Crown Citadel.

Takže začneme pěkně od začátku jaký byl den otevření Lich Kinga?

Začínali jsme až ve čtvrtek protože 2 main tanci a raid lider se nedokazali lognout do hry, takže jsme měli trochu skluz na ostatní. Ten den jsme začínali mezi pátou až šestou. Úkol dne byl odprogresovat toho prostě co nejvic. V te době byly ještě pokusy. Celkem je 20 pokusu na 4 bosy (Professor Putricide, Sindragosa, Blood-Queen Lana’thel a Lich king). Nejdříve je nutné kilnout ty 3 pak se jde Lich King. První týden se moc nepovedl. Byly tam bugy. Například když valkýra vezme tankovacího druida tak ho vytáhne z formy a druhy tank tak pak neměl šanci. A víc tanku sme nechtěli protože jsme potřebovali DPS. Prostě jsme si to pozkoušeli a zjistili jsme že zas tak těžké to nebude. Jen mě mrzí že jsme se neumístili v žebříčku guild.

A další týden?

To už tam byl mega rozdíl. Blizardum cvaklo a zjistili že spousta noob guild by nedali Lich Kinga tak zrušili pokusy a nerfli chudačka Lich Kinga. Náš kill byl následující. Tři hodiny zkoušení a Lich King byl dole. Zážitek bombastickej. Všichni odpočitavaj poslední % pak řev na mumble. Všichni nahodili titul kingslayer. Někteří jsou pak zklamáni jak to pokracuje. V ten okamzik jsme byli cca 140 na světě a druhá česká guilda co to kdy dala. Padnul nějakej 271čkovej shit. Udělali jsme pár foteček a šli jsme si to vyzkoušet s altama a lidma co se nedostali.

Jak hodnotíš obtížnost ICC 25?

Total fail. Čekal sem hodiny progesu jako sunwell před nerfem. To byly hodiny progresu na prvním bossovi. Někteří lidi tam progresovali tehdy trash. V sunwellu trash dokázal wipnout. Potřeboval jsi aby spousta lidi něco opravdu dělalo. Tady je trash o AOE proste nuda. Všichni honí triko o co nejvetšeji DPS. První boss v ICC je lol. Klidně by jsme ho dali v 18ti jen by to trvalo o trochu déle. Jedinej trash který dokaze wipnout raid je Stinky. Ten je zajímavej a navíc z něj padá tričko.

Co se ti na ICC 25 fakt líbilo z pohledu hráče, zábavnosti?

Po vycerpavajicim progressu HC achvimentu NIC! Mám toho dost.

Alespon nějaký zajímavý souboj?

Mě se líbil Professor Putricide. Bylo to fajn.

Co by jsi doporučil progrsujícím guildaá?

ICC je lehké. Prostě používejte mozek.

Kdo u vas tankoval 25tku?

War a druid a střidali se. Na některé souboje byl potřeba 3ti tank palat nebo DK. Náš druid má variabilní equip, jako každý dneska dobry tank. Například s HP se dokáže dostat na 109K ale mění to samozřejmě podle potřeby. Prostě na každého bosse je potřeba něco trochu jiného. Náš main tank je většinou warrior, ten má lepší agro.

Co healeři?

Doporučil by jsem holy palaty, nějakého prista, shamana nebo druida. Jde o to že ti palati drží beacon of light, prostě heal tanků je nejdůležitější. Ti tanci tam fakt dostávaj přadnou čočku. Moje valanirka se tam fakt vyplatila. Je schopna dělat takových 8% navíc healingu. Prostě za 5 minut mi udělá i 500K jen na procu. U nás healeři dostávají gear jako poslední, proste většina soubojů v ICC jsou o DPS a o tom aby tank vydržel. Tam je to o tom aby ten tank mel co největší avoid dance, když dostane 3 hity po sobe a tak healer nic neudělá. Chce to v každém případě super equipnuteho tanka, potom DPS a healeři až nakonec.

Co DPS na bossech?

Naše DPS patří k nejlepším na světě. Equip ti na skillu nepřidá. Proste naše DPSk tam na bosech tahají i 11,5K DPS. Rozhodně doporučuju všem DPS si pořádně nastudovat theorycraft. Když nevíš co máš mačkat tak si v prdeli. Když mas špatnou rotaci tak taháš o 40% menší DPS. Pak zažiješ u pugu třeba že fury war tahá 550 DPS do tří targetů a je ti z toho špatně. Naše DPSka berou inspiraci na elitistjerks.com a mmo-champion.com a doporučil by jsem prográmek rawr. Na buildy já osobně koukám na ensdia a paragorn, což jsou dvě nejlepší guildy na světě. Po čase si to chce vytvořit vlastní názor a zkoušet a zkoušet. Občas to chce na bosse přehodit trinkety. Například u fightu kde se musí člověk hejbat a tak třeba trinket ze Sartariona co stakuje attack power je k ničemu, když odběhneš tak se bonus zruší. Tam je právě potřeba trinket vyměnit. Hlavně DPS se musí umět zastoupit. Třeba Roguna arms wariora. Když není sunder armor tak ho musí zastoupit roguna při nejhorším to jistí hunter s červem, což jsme jednou udělali a bylo to fakt hustý. Když není shadow prist musí tam byt druid. Prostě základ je top bufnutej raid. Co nejvíc výhod co může raid získat proste musí mít. To platí i pro healery. Třeba holy paladin nemá žadný armor buff na heal. Takže je potřeba shaman nebo prist. Na raid se nesmíš dívat jako na jednotlivce ale jako na celek. V případě že to někoho nerfne o nejaké DPS tak je lipší nerfnout toho jednoho než ostatní. Třeba roguna má dva speci co se používají. Jedna dává šílený DPS a druhá dáva zmíněný sunder armor. Ty sunder amory neskutečně boostenou všechny melee DPS a to se vyplatí i když ta roguna sama přijde o nějaké to DPS.

Myslíš si že ICC 25 má šanci dát PUG?

Lich kinga nebo Syndragosa asi ne, to je můj nazor. Časem se určitě dostane i k tomu. Protože lidi naberou badge na ten nejlepší equip. Třeba i na VOA 25 padaji 264kové itemy. Ti lidé potřebují, ale být sehraní. Musí se na sebe naučit reagovat. Základ je mit ventrilo, voic chat nebo mumble. Prostě bez toho to nejde. Protože vždy se muže něco stát a někdo musí rychle zareagovat. Hlavně finální bosseové v jednotlivých křídlech jsou opravdu těžký pro PUG.

Kde sehnat dostačující výbava na ICC 25?

Začal by jsem kompletní výbavou za emblem of frost. Pro každou klasu je základ mít setovky. Některé classy nepotřebuji 4 kousky, stačí třeba 2 z T10. Třeba můj holy palat má jen dvě setovky T10 a 10/12 na ICC 10 HC zvládám v pohodě. Nejvetší problém v equipu jsou trinkety. Na to vám akorát poradím jedno koukněte na wowhead, většina má nějakou alternativu. Všeobecně dobře padají trinkety pro melee na ToC 25 z Valkýr. Pro castery je to ToC 25 Anub. A pro healery je to ToC 25 Lord Jeraksus. Pro meliky doporučuju jako druhý Darkmoon Card: Greatness. Což je super věc.

Samozřejmě základ dneska je capnutej hit. Kdo to nemá nepatří do raidu. Dále to chce dobrou zbraň. Alespoň 232 z heroic. Lepší alternativou je onyxia 25 tam padaji 245ky a da se tam dostat z pugem. Nebo za goldy batered hild coz je 251čková zbraň. Navíc je za ni achivement.

Příspěvek byl publikován v rubrice Z domova se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.